Schedule

Schedule for shows and activities

Beer Garden (Outdoor Site)

presented by Beau's - Logo Trou du diable - Logo Sailor Jerry - Logo

Parterre du Quartier des spectacles
(Corner of Maisonneuve & Clarke)

The festival’s outdoor site is accessible for free, without a pass.

17:15Freya Wilcox & the Howl
18:00La Carabine
18:45Sims
19:30The Beatdown Meets Hugo Mudie
20:15Two Cow Garage
21:00Mustard Plug
22:00The Slackers

Foufounes Électriques

presented by Sailor Jerry - Logo

87 Sainte-Catherine East

18 and up

18:30Western Settings
19:15Binary Heart
20:00The Penske File
20:45Typesetter
21:30Mannequin Pussy
22:15Skating Polly
23:00Bad Cop / Bad Cop
00:00Red City Radio
01:00RVIVR

Katacombes

presented by AI Merch - Logo

1635 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

18:30Mike Frazier
19:15Old Wives
20:00MakeWar
20:45Aspiga
21:30Hanalei
22:15Bong Mountain
23:00Gouge Away
23:45The Bombpops
00:45Matt Embree (RX Bandits)
01:45Chris Farren

Foufs 2.0

87 Sainte-Catherine East

18 and up

17:30Chârogne
18:15Dead Broke
19:00Bike Tuff
19:45Canker Blossom
20:30Plan 37
21:15Downtown Fiasco
22:00Fire in the Radio

Midway

1219 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:00Mansbridge
19:45The Mizzerables
20:30Mental Fix
21:15Heart Attack Kids

Théâtre Sainte-Catherine

264 Sainte-Catherine East
18:00Boss' Daughter
18:45Crab Legs
19:30New Junk City
20:15Harbour
21:00Keep Flying
21:45Cold Wrecks
22:30The Bottle
23:15Caffiends
00:00Wolves & Wolves & Wolves & Wolves
00:45Russian Girlfriends
01:30Trigger Happy

Beer Garden (Outdoor Site)

presented by Beau's - Logo Trou du diable - Logo Sailor Jerry - Logo

Parterre du Quartier des spectacles
(Corner of Maisonneuve & Clarke)

The festival’s outdoor site is accessible for free, without a pass.

Pouzza Bambino
12:30Family-friendly activities
Shows
13:45Blurry Eyes
14:30The Robert Creek Saloon
15:15Bucky Harris
16:00American Pinup
16:45Water Mane
17:30Great Apes
18:15Lost Love
19:00Iron Chic
20:15PUP
21:30The Flatliners

Foufounes Électriques

presented by Sailor Jerry - Logo

87 Sainte-Catherine East

18 and up

Acoustic BBQ
12:3050 Shades of Punk Rock
13:15Jenn Fiorentino
Night
19:30Chris Cresswell
20:15Sammy Kay
21:00Oh My Snare! (Acoustic)
21:45Brian Wahlstrom
22:45Jon Snodgrass
23:45Joey Cape

Katacombes

presented by AI Merch - Logo

1635 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

Pineapple Party
12:45Jason Guy Smiley
13:30Rich Chris
Night
19:00Rebuilder
19:45Misled Balds
20:30Campaign
21:15Dumb Adults
22:00BonVivant
22:45Crash ton rock
23:30The Dirty Nil
00:30Brutal Youth
01:30Direct Hit!

Grand Slam 2 (Baseball Tournament)

Lafontaine Park

No pass or ticket required

Preliminary rounds

More details to be announced

Foufs 2.0

87 Sainte-Catherine East

18 and up

16:00You Vandal
16:45Bussieres
17:30Union Jack
18:15Julius Sumner Miller
19:00Defy Defeat
19:45Moonraker
20:30Awkward Age
21:15Irish Handcuffs
22:00SNACKS?

Midway

1219 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:00Bats in the Belfry
19:45Jon Creeden & the Flying Hellfish
20:30Secret Satanists
21:15Small Rooms
22:00Off Models
22:45Vanwho

Pub Sainte-Élisabeth

1412 Sainte-Elisabeth St.

18 and up

Outdoor
15:00James Hall (The Penske File)
15:45Dan Levy (In the Meantime)
16:30Mike Frazier
17:15Hard Up
Indoor

18:45Moron Girls
19:30Elissa Janelle Velveteen
20:15Freya Wilcox
21:00Jen Unbe
21:45Erica Freas

Théâtre Sainte-Catherine

264 Sainte-Catherine East
Pouzza Laughs (Comedy)

Ticket: 5$ (Free with a pass)

Starting at
13:30
Dave Morgan (francophone)
Montréal


Alex fredo (francophone)
Montréal

Troy Stark
Montréal

Emma Wilkie

Selby Nixon
(Toronto)

Mig Lafontaine (francophone)
Montréal

Megan Honey
(Ottawa)

Chris Sandiford
Montréal
Night
19:30The Eradicator
20:15Dead Words
21:00Weekend Dads
21:45Elder Abuse
22:30Invaluable
23:15Ship of Fools
00:00Capable
00:45Curbside
01:30Broadcats

Beer Garden (Outdoor Site)

presented by Beau's - Logo Trou du diable - Logo Sailor Jerry - Logo

Parterre du Quartier des spectacles
(Corner of Maisonneuve & Clarke)

The festival’s outdoor site is accessible for free, without a pass.

Yoga for Punx
12:30Yoga for Punx
Shows

14:30Sammy Kay (Full Band)
15:15Kman & the 45s
16:00Molly Rhythm
16:45The Peelers
17:30Morgan
18:15Tagada Jones
19:30Raygun Cowboys
20:30Barrasso
21:30Lagwagon

Foufounes Électriques

presented by Sailor Jerry - Logo

87 Sainte-Catherine East

18 and up

Acoustic BBQ
12:30Cactus Vella
13:15Seth Anderson
Night

18:00Audio Visceral
18:45BOIDS
19:30Go Betty Go
20:15Isotopes
21:00Tim Barry
22:00Signals Midwest
22:45Off With Their Heads (Acoustic)
23:45The Bollweevils
01:00The Real McKenzies

Katacombes

presented by AI Merch - Logo

1635 Saint-Laurent Blvd.

18 ans et plus

Acoustic BBQ
12:45Greg Rekus
13:30The Ghostwrite
Night
18:45Hellbros!
19:30LΛVΛL
20:15Mhedved
21:00W!NSLOW
21:45Jesus Horse
22:30Kennedy
00:00Broadway Calls
01:00Daggermouth

Grand Slam 2 (Baseball Tournament)

Lafontaine Park

No pass or ticket required

Semi-Finals / Final

More details to be announced

Café Cléopâtre

1230 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:30Persistence
20:15In the Meantime
21:00Our Darkest Days
21:45Clipwing
22:30Dutch Nuggets
23:15Class of '86

Foufs 2.0

87 Sainte-Catherine East

18 and up

17:30Sunday
18:15Serenity Now
19:00Worst Days Down
19:45BARONS
20:30Cirrhose et cendrier
21:15Deeper Well
22:00Toy Gun Criminals

Midway

1219 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:00Mr. Love's Great Beard
19:45The Right Here
20:30Long Story Short
21:15Stone Leek
22:00Two Miles Left
22:45The Wet Bandits
23:30Down Memory Lane

Pub Sainte-Élisabeth

1412 Sainte-Elisabeth St.

18 and up

Outdoor
15:15Guilhem (plays Frank Turner)
16:15SteveO & the Crippling Addictions
17:00Max Stern (Signals Midwest)
17:45My Cone Buddy
Indoor

20:00The Penske File (Acoustic)
20:45Serenity Now (Acoustic)
21:30Clement Gary (Water Mane)
22:15Cold Wrecks (Acoustic)
23:00MakeWar (Acoustic)
23:45Bucky Harris (Acoustic)
00:45The Homeless Gospel Choir

Théâtre Sainte-Catherine

264 Sainte-Catherine East
Pouzza Laughs (Comedy)

Ticket: 5$ (Free with a pass)

Starting at
13:30
Evan Desmarais
Toronto/Montréal)


Reese Turner
Montréal

BC Garvey
Buffalo, NY

Charles Pellerin (francophone)
Montréal

Bianca Yates
Montréal

Greg Houston
Ottawa

Clare Belford
Toronto
Night
22:00Wordplay
22:45Low Dérive
23:30Great Cynics
00:15Bats in the Belfry
01:15The Dollyrots

Some users have reported not being able to display Saturday and Sunday when they click on the buttons above. If this is your case, click on the following link to display a light version of the schedule.

Friday, May 19

Beer Garden (Outdoor Site)

Parterre du Quartier des spectacles
(Corner of Maisonneuve & Clarke)

The festival’s outdoor site is accessible for free, without a pass.

17:15Freya Wilcox & the Howl
18:00La Carabine
18:45Sims
19:30The Beatdown Meets Hugo Mudie
20:15Two Cow Garage
21:00Mustard Plug
22:00The Slackers

Foufounes Électriques

87 Sainte-Catherine East

18 and up

18:30Western Settings
19:15Binary Heart
20:00The Penske File
20:45Typesetter
21:30Mannequin Pussy
22:15Skating Polly
23:00Bad Cop / Bad Cop
00:00Red City Radio
01:00RVIVR

Katacombes

1635 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

18:30Mike Frazier
19:15Old Wives
20:00MakeWar
20:45Aspiga
21:30Hanalei
22:15Bong Mountain
23:00Gouge Away
23:45The Bombpops
00:45Matt Embree (RX Bandits)
01:45Chris Farren

Foufs 2.0

87 Sainte-Catherine East

18 and up

17:30Chârogne
18:15Dead Broke
19:00Bike Tuff
19:45Canker Blossom
20:30Plan 37
21:15Downtown Fiasco
22:00Fire in the Radio

Midway

1219 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:00Mansbridge
19:45The Mizzerables
20:30Mental Fix
21:15Heart Attack Kids

Théâtre Sainte-Catherine

264 Sainte-Catherine East
18:00Boss' Daughter
18:45Crab Legs
19:30New Junk City
20:15Harbour
21:00Keep Flying
21:45Cold Wrecks
22:30The Bottle
23:15Caffiends
00:00Wolves & Wolves & Wolves & Wolves
00:45Russian Girlfriends
01:30Trigger Happy

Saturday, May 20

Beer Garden (Outdoor Site)

Parterre du Quartier des spectacles
(Corner of Maisonneuve & Clarke)

The festival’s outdoor site is accessible for free, without a pass.

Pouzza Bambino
12:30Family-friendly activities
Shows
13:45Blurry Eyes
14:30The Robert Creek Saloon
15:15Bucky Harris
16:00American Pinup
16:45Water Mane
17:30Great Apes
18:15Lost Love
19:00Iron Chic
20:15PUP
21:30The Flatliners

Foufounes Électriques

87 Sainte-Catherine East

18 and up

Acoustic BBQ
12:3050 Shades of Punk Rock
13:15Jenn Fiorentino
Night
19:30Chris Cresswell
20:15Sammy Kay
21:00Oh My Snare! (Acoustic)
21:45Brian Wahlstrom
22:45Jon Snodgrass
23:45Joey Cape

Katacombes

1635 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

Pineapple Party
12:45Jason Guy Smiley
13:30Rich Chris
Night
19:00Rebuilder
19:45Misled Balds
20:30Campaign
21:15Dumb Adults
22:00BonVivant
22:45Crash ton rock
23:30The Dirty Nil
00:30Brutal Youth
01:30Direct Hit!

Foufs 2.0

87 Sainte-Catherine East

18 and up

16:00You Vandal
16:45Bussieres
17:30Union Jack
18:15Julius Sumner Miller
19:00Defy Defeat
19:45Moonraker
20:30Awkward Age
21:15Irish Handcuffs
22:00SNACKS?

Midway

1219 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:00Bats in the Belfry
19:45Jon Creeden & the Flying Hellfish
20:30Secret Satanists
21:15Small Rooms
22:00Off Models
22:45Vanwho

Pub Sainte-Élisabeth

1412 Sainte-Elisabeth St.

18 and up

Outdoor
15:00James Hall (The Penske File)
15:45Dan Levy (In the Meantime)
16:30Mike Frazier
17:15Hard Up
Indoor
18:45Moron Girls
19:30Elissa Janelle Velveteen
20:15Freya Wilcox
21:00Jen Unbe
21:45Erica Freas

Théâtre Sainte-Catherine

264 Sainte-Catherine East
Pouzza Laughs (Comedy)
Starting at
13:30
Dave Morgan (francophone)
Montréal


Alex fredo (francophone)
Montréal

Troy Stark
Montréal

Emma Wilkie

Selby Nixon
(Toronto)

Mig Lafontaine (francophone)
Montréal

Megan Honey
(Ottawa)

Chris Sandiford
Montréal
Night
19:30The Eradicator
20:15Dead Words
21:00Weekend Dads
21:45Elder Abuse
22:30Invaluable
23:15Ship of Fools
00:00Capable
00:45Curbside
01:30Broadcats

Sunday, May 21

Beer Garden (Outdoor Site)

Parterre du Quartier des spectacles
(Corner of Maisonneuve & Clarke)

The festival’s outdoor site is accessible for free, without a pass.

Yoga for Punx
12:30Yoga for Punx
Shows
14:30Sammy Kay (Full Band)
15:15Kman & the 45s
16:00Molly Rhythm
16:45The Peelers
17:30Morgan
18:15Tagada Jones
19:30Raygun Cowboys
20:30Barrasso
21:30Lagwagon

Foufounes Électriques

87 Sainte-Catherine East

18 and up

Acoustic BBQ
12:30Cactus Vella
13:15Seth Anderson
Night
18:00Audio Visceral
18:45BOIDS
19:30Go Betty Go
20:15Isotopes
21:00Tim Barry
22:00Signals Midwest
22:45Off With Their Heads (Acoustic)
23:45The Bollweevils
01:00The Real McKenzies

Katacombes

1635 Saint-Laurent Blvd.

18 ans et plus

Acoustic BBQ
12:45Greg Rekus
13:30The Ghostwrite
Night
18:45Hellbros!
19:30LΛVΛL
20:15Mhedved
21:00W!NSLOW
21:45Jesus Horse
22:30Kennedy
00:00Broadway Calls
01:00Daggermouth

Café Cléopâtre

1230 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:30Persistence
20:15In the Meantime
21:00Our Darkest Days
21:45Clipwing
22:30Dutch Nuggets
23:15Class of '86

Foufs 2.0

87 Sainte-Catherine East

18 and up

17:30Sunday
18:15Serenity Now
19:00Worst Days Down
19:45BARONS
20:30Cirrhose et cendrier
21:15Deeper Well
22:00Toy Gun Criminals

Midway

1219 Saint-Laurent Blvd.

18 and up

19:00Mr. Love's Great Beard
19:45The Right Here
20:30Long Story Short
21:15Stone Leek
22:00Two Miles Left
22:45The Wet Bandits
23:30Down Memory Lane

Pub Sainte-Élisabeth

1412 Sainte-Elisabeth St.

18 and up

Outdoor
15:15Guilhem (plays Frank Turner)
16:15SteveO & the Crippling Addictions
17:00Max Stern (Signals Midwest)
17:45My Cone Buddy
Indoor
20:00The Penske File (Acoustic)
20:45Serenity Now (Acoustic)
21:30Clement Gary (Water Mane)
22:15Cold Wrecks (Acoustic)
23:00MakeWar (Acoustic)
23:45Bucky Harris (Acoustic)
00:45The Homeless Gospel Choir

Théâtre Sainte-Catherine

264 Sainte-Catherine East
Pouzza Laughs (Comedy)
Starting at
13:30
Evan Desmarais
Toronto/Montréal)


Reese Turner
Montréal

BC Garvey
Buffalo, NY

Charles Pellerin (francophone)
Montréal

Bianca Yates
Montréal

Greg Houston
Ottawa

Clare Belford
Toronto
Night
22:00Wordplay
22:45Low Dérive
23:30Great Cynics
00:15Bats in the Belfry
01:15The Dollyrots